• 44-330 Jastrzębie-Zdrój
    ul. Słoneczna 18A
  • tel. 32 47 626 36
    tel. 32 47 626 37
20  Lip 

Statut zarejestrowany


Informujemy, że uchwalony przez Walne Zgromadzenie Uchwałą Nr 8/2018 statut został zrejestrowany przez Sąd Rejonowy w Gliwicach, Wydział X Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego postanowieniem z dnia 10 lipca 2018 r. Wraz z rejestracją statutu został również zarejestrowany nowy skład Rady Nadzorczej, która została wybrana na tegorocznym Walnym Zgromadzeniu. Do Krajowego Rejestru Sądowego został również wpisany przedmiot działalności (PKD) Spółdzielni uchwalony w treści statutu.

Informujemy, że uchwalony przez Walne Zgromadzenie Uchwałą Nr 8/2018 statut został zrejestrowany przez Sąd Rejonowy w Gliwicach, Wydział X Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego postanowieniem z dnia 10 lipca 2018 r. Wraz z rejestracją statutu został również zarejestrowany nowy skład Rady Nadzorczej, która została wybrana na tegorocznym Walnym Zgromadzeniu. Do Krajowego Rejestru Sądowego został również wpisany przedmiot działalności (PKD) Spółdzielni uchwalony w treści statutu.

Przypomnijmy - zmiana statutu została podyktowana przede wszystkim zmianą ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy Prawo spółdzielcze z dnia 20 lipca 2017 r., która weszła w życie 9 września ub. roku. W treści ustawy zmienione zostały, między innymi, zapisy dotyczące członkostwa w Spółdzielni, które jest teraz nierozerwalnie związane z posiadanym spółdzielczym prawem do lokalu, tzn., każdy  kto nabywa spółdzielcze prawo do lokalu staje się członkiem Spółdzielni z mocy prawa. Osoby, które nabywają lub posiadają odrębną własność mogą również zostać członkami, ale pod warunkiem złożenia pisemnej deklaracji członkowskiej. Członkami Spółdzielni, po złożeniu deklaracji członkowskiej, mogą również być najemcy lokali mieszkalnych, które przed przejęciem przez spółdzielnię mieszkaniową były mieszkaniami przedsiębiorstwa państwowego, jeżeli najemca był uprawniony do korzystania z tego lokalu w dniu jego przejęcia. Członkostwo w Spółdzielni przysługuje obojgu małżonkom  pod warunkiem, że prawo do lokalu należy do nich wspólnie. Zmianie uległy również zasady uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu. Przed zmianą ustawy w obradach Walnego Zgromadzenia Członek mógł uczestniczyć tylko osobiście, po nowelizacji członek Spółdzielni może do uczestniczenia w Walnym Zgromadzenia wyznaczyć swojego pełnomocnika. O zmianach ustawowych pisaliśmy już wielokrotnie na łamach naszego biuletynu.

Kolejne zmiany treści statutu zostały opracowane w wyniku wniosków członków zgłoszonych do Walnego Zgromadzenia. Rada Nadzorcza w sierpniu ubiegłego roku powołała Komisję statutową  w celu rozpatrzenia projektów uchwał, które zostały wniesione przez członków przed Walnym Zgromadzeniem 2017 r. W pracach Komisji uczestniczyli zainteresowani Członkowie Rady Nadzorczej oraz Członkowie, którzy zgłosili się po obradach Walnego Zgromadzenia. Komisja zaakceptowała następujące zmiany zapisów statutowych:

      - głosowanie tajne w sprawie udzielenia absolutorium członkom Zarządu,

     - wymóg kwalifikowanej większości 2/3 oddanych głosów członków obecnych na WZ w trakcie uchwalania Regulaminu Rady Nadzorczej,

     - możliwość uczestnictwa w każdej części WZ członków wnoszących pod obrady projekt uchwały w celu jego uzasadnienia,

    - wprowadzenie do statutu definicji usług dodatkowych rozliczanych na 1 lokal – zapis dotyczy sposobu rozliczania kosztów sprzątania klatek   schodowych „powyżej parteru”.

Stosowne projekty uchwał, po formalno-prawnym opracowaniu, zostały przedstawione przez Zarząd do akceptacji Członków w trakcie Walnego Zgromadzenia, które odbyło się w listopadzie i grudniu 2017 r. Przyjęty przez Walne Zgromadzenie statut został skierowany do rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 20.12.2017 r. Zarządzeniem Sądu z dnia 31.01.2018 r. statut nie został zarejestrowany. Zaznaczyć należy, że Sąd dokonał analizy całej treści Statutu, a nie tylko wprowadzanych zmian. Zastrzeżenia Sądu sformułowane były w stosunku do zapisów, które nie były przedmiotem zmian uchwalonych przez w/w Walne Zgromadzenia, ale funkcjonowały w Statucie co najmniej od 2010 r. i były zarejestrowane wcześniej w KRS-ie bez uwag. W celu uzyskania rejestracji Zarząd i Komisja statutowa opracowały stosowne do Zarządzenia Sądu poprawki, które zostały wniesione do projektu statutu, a zmiana treści statutu została ponownie skierowana pod obrady Walnego Zgromadzenia, które odbyło się w maju i czerwcu b.r. 

Zmiany dotyczyły głównie następujących tematów:

  • nazwy Spółdzielni – nazwa Spółdzielni w KRS brzmi: Spółdzielnia Mieszkaniowa „JAS-MOS”, a zapis statutowy powinien być taki sam – nie może być Spółdzielnia Mieszkaniowa „JAS-MOS” w Jastrzębiu- Zdroju;
  • w treści poprzedniego Statutu przedmiot działalności Spółdzielni był określony bez odniesień do Klasyfikacji PKD oraz nie wskazano działalności dominującej. Wprowadzono nowe zapisy dotyczące przedmiotu działalności powiązane z symbolami PKD:

          1) zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie (PKD 68.32.Z);

          2) wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z);

          3) kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek (PKD 68.10.Z);

          4) realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (PKD 41.10.Z);

          5) roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych (PKD 41.20.Z);

          6) wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych (PKD 43.39.Z);

          7) wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych (PKD 43.29.Z);

          8) działalność pomocnicza związana z utrzymaniem porządku w budynkach (PKD 81.10.Z);

  • sąd nakazał wykreślenie zapisów, które nie są jednoznacznie sformułowane w ustawie, a w statucie funkcjonowały od lat. Są to zapisy dotyczące: uczestniczenia w pokrywaniu strat do wysokości udziałów; żądania od członków oraz osób, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali wpłat na fundusz wkładów mieszkaniowych lub budowlanych poprzez uzupełnienie wkładu w przypadku modernizacji budynku przed dniem 31.07.2007 r.; zobowiązania do wniesienia przez członków Spółdzielni posiadających prawa do lokali w danym budynku, indywidualnych dopłat w przypadku działań technicznych polegających na rozbudowie, przebudowie budynku, budowie nowych instalacji i innych działań, które stanowią trwałe ulepszenie (unowocześnienie) istniejącego budynku lub lokalu; określenia  do rozliczeń wartości wkładu mieszkaniowego w wysokości 5% wartości rynkowej w przypadku posiadaczy spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, którzy tytuł prawny do danego lokalu nabyli przed przekazaniem go do Spółdzielni przez JSW SA; zobowiązania do wnoszenia opłat tytułem pokrycia kosztów niezależnych od Spółdzielni;
  • sąd wskazał na konieczność dopisania do treści Statutu, że osoby, które mają prawo uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu, np. Rada Nadzorcza, kandydaci do Rady, członkowie odwołujący się, nie mają prawa wykonywania głosu;
  • wprowadzono liczenie głosów „za”, „przeciw”, „wstrzymujące się” w trakcie obrad Walnego Zgromadzenia;
  • zgodnie z Zarządzeniem Sądu wykreślono konieczność zbierania 50 podpisów poparcia członków dla kandydatów do Rady Nadzorczej – każdy członek może zgłosić swoją kandydaturę bez względu na fakt, czy ma poparcie, czy też nie.

Zgodnie z Prawem Spółdzielczym nowy statut obowiązuje od dnia rejestracji w KRS-ie, tj. od 10 lipca 2018 r. Cała treść statutu zamieszczona jest na stronie internetowej Spółdzielni www.smjasmos.pl w zakładce „Statut Spółdzielni”