• 44-330 Jastrzębie-Zdrój
    ul. Słoneczna 18A
  • tel. 32 47 626 36
    tel. 32 47 626 37

Czym różni się spółdzielcze własnościowe prawo od własności?

Czym różni się spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu od prawa odrębnej własności?

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest ograniczonym prawem rzeczowym, właścicielem budynku, w którym znajdują się takie lokale, jest Spółdzielnia. Posiadacz własnościowego prawa nie jest współwłaścicielem gruntu. Jest zbywalne, można je zapisać komuś w testamencie, można również obciążyć je hipoteką. Osoba posiadająca spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu może założyć księgę wieczystą, ale nie musi.

Odrębna własność to własność związana z ułamkowym udziałem w nieruchomości wspólnej, właściciel jest współwłaścicielem własności lub wieczystego użytkowania gruntu. Jest to prawo dziedziczne, zbywalne i podlegające egzekucji. Odrębna własność powstaje w drodze aktu notarialnego ustanowienia i przeniesienia prawa odrębnej własności lokalu. Dla istnienia tego prawa do nieruchomości niezbędny jest wpis do księgi wieczystej.

Posiadacz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, jak i właściciel lokalu mogą, ale nie muszą być członkami Spółdzielni.

Jeżeli to są tak podobne prawa, to po co ponosić koszty notarialne i wieczystoksięgowe, aby przenieść  spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w odrębną własność?

Niektóre osoby kierują się tylko wolą posiadania – chcą posiadać pełną własność, chcą mieć „swój grunt”. A tak naprawdę, tylko w przypadku zamiaru przekazania mieszkania innej osobie, w drodze notarialnej umowy dożywocia w zamian za opiekę i utrzymanie,  konieczne jest przeniesienie własności lokalu i posiadanie odrębnej własności.